Blog > Komentarze do wpisu
Relacja rzeka - miasto. Łączenie, przenikanie, projektowanie

Myśląc o wodzie w mieście na myśl nasuwają się wielkie miasta Europy, gdzie rzeka stanowi główny i najważniejszy element ich struktury. Paryż, Rzym czy Londyn to miasta dla których ciągi wodne są bardzo ważne i świadczą o ich charakterze. 

Jeśli w mieście zapewniony jest bezpośredni dostęp do nabrzeży to aktywizuje się rekreacja mieszkańców. Zagospodarowane nabrzeża stanowią miejsca spotkań, spacerów, czynnego bądź biernego wypoczynku. Możemy mówić tym samym o 'społecznej' roli rzeki. 

To, że miasto ma w swoich granicach rzekę jest jego wielką zaletą. Naturalne szlaki komunikacyjne, żyzne gleby, zbiornik wody pitnej i żywności to niektóre z nich. Wpływa ona również na rozwój miasta. Ważną rolę odgrywają tu bulwary czy mosty, które łączą i spajają przestrzeń miasta i rzekę. 

Idealnym przykładem umiejętnej integracji miasta i rzeki jest projekt grupy architektów KCAPArchitects&Planners.

 

 

 

Projekt 'Legacy Masterplan Framework'  (LMF) można uznać za jeden z największych, londyńskich projektów przebudowy w ostatniej dekadzie. Organizuje przebudowę między innymi Parku Olimpijskiego. Plan ramowy założenia ma doprowadzić do budowy tysięcy nowych domów, miejsc pracy i urządzeń społecznych. Jest w planie także zapewnić całkowitą rewitalizację danego obszaru. 

Bardzo szeroki i odważny projekt ma połączyć wszystkie dziedziny życia i pracy społeczeństwa, które będzie go później użytkowało. 

Duży obszar projektowanego terenu nie ułatwia prac projektowych. Podnosi poprzeczkę bardzo wysoko.

Plan zakłada stworzenie różnorodności dzielnic , jednocześnie łącząc w użytkowaniu wszystkie grupy społeczne. Aktywizacja strefy publicznej oraz dróg wodnych nadaje szczególnych cech projektowi, który sam w sobie jest oryginalny. 

  

Szerokie pole do popisu pozwoliło stworzyć niepowtarzalny plan, który powoduje przenikanie się przestrzeni miasta i rzeki. Umiejętne łączenie różnych stref ze sobą aktywizuje mieszkańców. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i poszczególnych elementów nabrzeża, uzyskano ciekawe widoki perspektywiczne. Włączenie rzeki w sferę użytkowania miasta wzbogaciło istniejącą przestrzeń.  Estetycznie przeprojektowane bulwary uzupełniają teraz miejsce o nowe funkcje. Integracja komunikacyjna i wizualna nabrzeży rzeki to korzyści płynące z kształtowania nad rzeką nowych przestrzeni publicznych.

żródło: .kcap.eu, scribd.com

 


wtorek, 13 marca 2012, ilovespring

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...